CHARYTATYWNA AUKCJA
"JAJO NADZIEI" 2002Aukcję prowadzili:
Tomasz Bieszczad i Janusz Wiśnioch

Oprawa muzyczna:
1. Dzieci reprezentujące stowarzyszenie "Studio Integracji" pod kierownictwem Grażyny Suchockiej i Krzysztofa Cwynara.
2. Zespół "THE QL INTEGRATION BAND" pod kierownictwem Jerzego Króla w składzie : Jerzy Król (puzon), Wojciech Król (gitara basowa), Piotr Chołys (trąbka), Marek Kubisiak (saksofon), Maciej Malec (puzon), Zbigniew Zawadzki (gitara), Fryderyk Młynarski (perkusja).

PROLOG

żaliło się kiedyś mamie jajo kurze:
powiedz mamo czemu jestem takie duże ?
całe me rodzeństwo jest w sam raz po prostu
ja od urodzenia mam zaś kompleks wzrostu !
innym na Wielkanoc ufarbują lico
a co ze mnie będzie ? omlet z jajecznicą !
inne jaja - owszem - bywają święcone
a mnie ktoś poświęci ? chyba czort ogonem...
inne malowidłem nawet się przystraja
a ze mnie to każdy robi sobie jaja!
życie innych pieści - mnie przykręca śrubkę!
oj, chyba się stoczę lub palnę w skorupkę
już mam tego dosyć - ty mi mamo powiedz
jaki to mnie spłodził kogut - wyczynowiec?
- i dalejże trząść się i łzami się dławić...
matce kurze przyszło prawdę więc wyjawić
no i tymi słowy tak zwierzyła mu się:
ja się - moje dziecko - puściłam ze strusiem...
lecz w tym plus jest jeden, zwróć nań swą uwagę
bo przez swe wymiary w jednym masz przewagę:
z racji objętości, tej przez którą słyniesz
taki wiersz się zmieści na tobie jedynie !!!

                                 Andrzej Maculewicz


Lista aukcyjna:
1. JANUSZ ANTOSZCZYK - Absolwent i adiunkt ASP w Łodzi, uprawia malarstwo i grafikę. (wylicytowana 200 zł)
2. HELENA BOHLE-SZACKA - Absolwentka ASP w Łodzi, grafik, ilustratorka książek, zamieszkała w Berlinie, gdzie od lat prowadzi galerię sztuki; wybitna animatorka sztuki polskiej w Berlinie. (550 zł)
3. LIDIA CANKOVA - pomysłodawca i organizatorka wystawy; prowadzi galerie autorską w Łodzi; zajmuje się ubiorem, tkaniną, grafiką i rysunkiem. Tytuł pracy: „Mandala Życia” - na swojej pisance nakreśliła czarną kreską zwierzęta. (600 zł)
4. ANDRZEJ CZECZOT - grafik, autor filmów animowanych. O pisance mówi: Na jajku umieściłem postaci z mojej sztuki, które rysowałem przez wiele lat. Są tu też postaci z mojego filmu animowanego p.t. "Eden". Zrobiłem swego rodzaju składankę. Nie ma ona nic wspólnego z tytułem wystawy "Jajo nadziei". To po prostu zabawa. (750 zł)
5. RAFAŁ CZECZOT - School of Visual Arts New York. (200 zł)
6. ELŻBIETA FIOŁEK-KAZANECKA - Absolwentka ASP we Wrocławiu; malarka zamieszkała w Piotrkowie Tryb. Uprawia malarstwo surrealistyczne. (150 zł)
7. ALEKSANDRA GIERAGA - Wykładowca w pracowni malarstwa ASP - Łódź. (350 zł)
8. ALEKSANDER HAŁAT - profesor rzeźby (ASP Łódź); w jajo wmontował perłowo połyskujące muszle. Sam mówi: "Przygotowując jajko nie myślałem o żadnej idei. Samo jajko ma doskonałą formę i nie chciałem jej naruszać. Podkreśliłem tylko i rozwinąłem łuk jajka i jego linearyzm, komplikując syntetyczną formę muszlami. Zderzenie dwóch materiałów rodzi metaforę i rózne skojarzenia. To rodzaj rebusu. Muszle nie są przyklejone do jajka, ale jakby z niego wychodzą, co ma swoje znaczenie". (900 zł)
9. ROMA HAŁAT - Profesor ASP w Łodzi, gdzie prowadzi pracownię malarstwa: na jaju znalazły się motywy znane z jej obrazów z cyklu "Triady". (400 zł)
10. BARBARA HOŁÓWKO - Absolwentka ASP w Łodzi; na co dzień zajmująca się tkaniną okleiła jajo tkaniną i w ten sposób zmieniła jego fakturę. (300 zł)
11. KRYSTYNA JAGUCZAŃSKA - Profesor ASP w Łodzi; prowadzi pracownię projektowania tkaniny drukowanej. (200 zł)
12. JAN KALIŃSKI - jubiler. Inspiracją były sławne prace powstałe w petersburskiej pracowni jubilerskiej Faberge. (500 zł)
13. JAN KALIŃSKI - j.w. (300 zł)
14. JAN KALIŃSKI - j.w. (500 zł)
15. MARZENA KAWALEROWICZ - Malarka zamieszkała w Warszawie; absolwentka ASP w Warszawie. (100 zł)
16. MARZENA KAWALEROWICZ - j.w. (100 zł)
17. KATARZYNA KINCEL-OSSOLIŃSKI - Absolwentka ASP w Łodzi; zamieszkała zagranicą; ceniony restaurator ikon rosyjskich. Na jednej stronie jajka umieściła wizerunek Zbawiciela (kopia ikony z Hagia Sophia z Konstantynopala), a na drugiej egipskie malowidło. (2000 zł !!!)
18. EUZEBIA KINCEL - przy użyciu materiałów pasmanteryjnych wykonuje "faberżerki", kopie słynnych jaj - jubilerskich cacek, które wykonywali złotnicy paryscy dla carskiego dworu. Prezentuje jajo secesyjne z błyszczącymi motywami na czarnej materii o niejednolitej fakturze. (310 zł)
19. TERESA KLINK-KOBIERSKA - znana łódzka malarka; absolwentka ASP - Gdańsk. (150 zł)
20. JERZY KOZŁOWSKI - znany kolekcjoner starych lamp naftowych. Wydmuszka posłużyła mu do wykonania lampy naftowej (czynnej !). (550 zł)
21. DONATA KRAJEWSKA - ludowa artystka z Będkowa wykonała pisankę w stylu tradycyjnym (jako jedyna na aukcji). (450 zł)
22. MONIKA KRYGIER- adiunkt ASP im. Wł. Strzemińskiego; prowadzi pracownię kształtowania formy plastycznej; zainspirowana obrazem, ofiarowanym jej przez Nikę Strzemińską i w hołdzie ofiarodawczyni, stworzyła "Niebieską Chmurkę". (400 zł)
23. IWAN KUBASIAK - student IV roku ASP w Łodzi wydziału tkaniny i ubioru; tytuł pracy: ŹRÓDŁA. (400 zł)
24. KRYSTYNA KWIATKOWSKA- łódzka poetka i pisarka; tytuł pracy "Jajko dla dwojga" Niestety ta pisanka stłukła się podczas trwania wystawy i nie trafiła na aukcję. Na szczęście została uwieczniona na zdjęciu ( patrz obok)
25. PAULINA MAJDA - studentka Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. (150 zł)
26. TADEUSZ MAJDA - Absolwent ASP w Łodzi; wykładowca szkoły filmowej w Łodzi. (350 zł)
27. AURELIA MANDZIUK - absolwentka ASP w Łodzi; zajmuje się tkaniną, malarstwem, sztuką papieru. Tłumaczy, że: jajo jest symbolem życia, nadziei. Udekorowałam je tekstem wiersza Zbigniewa Herberta. To modlitwa składająca się z podziękowania za to, co otrzymaliśmy i z prośby o dalsze dary. Spodobał mi się kształt jaja strusiego i jego chropowata powierzchnia. Nie chciałam tego zniszczyć rysunkami. Dlatego tekst zapisałam na folii, spod liter widać naturalną skorupkę. Moje jajko jest świąteczną modlitwą. (200 zł)
28. KRYSTYNA MATUSIAK - malarka; absolwentka ASP w Łodzi; namalowała "Miasteczko swoich snów". (300 zł)
29. DANUTA MUSZYŃSKA - zdobyła sławę i popularność w kraju i zagranicą cyklem obrazów "Dzieci Świata" wydanych na pocztówkach w wielotysięcznych nakładach. Szczególną karierę zrobił obraz "Dziewczynka z gołąbkiem", na podstawie którego wykonano gobelin, który jako dar narodu polskiego wręczono papieżowi Janowi Pawłowi II, w czasie pierwszej wizyty w Polsce. Poczta Polska wydała kartę ze znaczkiem, reprodukcją tego obrazu. Swoją ulubioną i ukochaną "Dziewczynkę z gołąbkiem" Danuta Muszyńska umieściła specjalnie dla nas na strusiej pisance. (1100 zł)
30. JERZY OMELCZUK - Urodził się w 1957 roku z dziecięcym porażeniem mózgowym. Już w dzieciństwie zaczął malować ustami. Od jesieni 1995 roku jego nauczycielem jest Andrzej Grzelachowski "Aga" znany poznański plastyk. Ulubioną techniką Jurka jest olej. Jego dużym osiągnięciem było namalowanie pocztu prezydentów Polski. W 1997 roku został członkiem Światowego Zrzeszenia Artystów Malujących Ustami i Stopami. Obecnie, artysta wraz z żoną i córką Kingą mieszka w Poznaniu. (320 zł)
31. AGNIESZKA ROMAN - Absolwentka ASP w Łodzi; zajmuje się grafiką, malarstwem i projektowaniem ubioru; stworzyła jajo hiperrealistyczne, na którym pojawiły się strusie biegające po sawannie. (320 zł)
32. AGNIESZKA SAPIŃSKA - niepełnosprawna malarka z Piątku zgodziła się wykonać wielkanocną pisankę, ale : - Gdyby nie tak szlachetny cel pewnie nie zgodziłabym się na podjęcie tego trudnego zadania. Jednak sama będąc osobą niepełnosprawną cieszę się że mogłam pomóc niepełnosprawnym dzieciom - mówi Agnieszka Sapińska z Piątku. Dla niepełnosprawnej malarki wykonanie pisanki, to wyjątkowo trudne zadanie. Na jajku maluje się o wiele trudniej niż na płótnie. Nawet jeżeli jest to trochę większe strusie jajko.- Prawdę mówiąc wolałabym namalować dwa obrazy. Na kulistej powierzchni maluje się bardzo trudno. Pisanka kosztowała mnie bardzo dużo wysiłku. Jednak jestem zadowolona z efektu swojej pracy. Nie wiem jednak, czy drugi raz podjęłabym takie wyzwanie - opowiada o malowaniu pisanki Agnieszka. Ulubionym tematem rysunków i obrazów Agnieszki są kwiaty, dlatego i swoją pierwszą pisankę malarka z Piątku przyozdobiła kolorowymi motywami kwiatów. Interesuje się muzyką, tańcem, poezją, podróżami. Pisze wiersze o różnej tematyce. Malowanie jest dla Agnieszki sposobem na życie i odbiciem od codziennej szarości, sprawia jej ogromną radość. (200 zł)
33. PETJA SCHRODER - holenderka zamieszkała w Łodzi; zajmuje się fotografią artystyczną w Antwerpii. Jej jajo to dialog z tradycją artystyczną Łodzi czyli konstruktywizmem. "W moim jajku nie ma głębszej idei. Nie jestem artystką i nie potrafię malować, dlatego szukałam innej możliwości ozdobienia jajka. Aby podkreślić urodę tej formy, włożyłam ją w ramkę. (400 zł)
34. MAGDA SERAFIŃSKA - malarka, rysowniczka, projektantka grafiki użytkowej, prowadzi pracownię kapeluszy. Wyjaśnia, że: Jajo symbolizuje zmartwychwstanie, budzenie się do życia - pokazałam przejawy tej odnowy i nieskończoności na powierzchni ziemi. Samo jajko strusie jest piękne, pełne drobnych kropek. Postanowiłam nie psuć tego piękna i rysując rośliny, motyle i kwiaty zastosowałam podobną technikę kropkowania, żeby rysunek powtórzył rytm jajka. Różni się od niego jedynie uporządkowaniem. (600 zł)
35. WOJCIECH SŁOMKA - twórca ludowy, grafik, rzeźbiarz w drewnie i piaskowcu, tytuł pracy : "Wielkanoc 2002". (150 zł)
36. BARBARA SZAJDZIŃSKA-KRAWCZYK - Absolwentka ASP w Łodzi; uprawia malarstwo z nurtu nadrealistycznego. (300 zł)
37. MAŁGORZTA WYSZOGRODZKA - adiunkt ASP - Łódź w pracowni dzianiny. (200 zł)
38. Jajo z wierszem Andrzeja Maculewicza. Wiersz powyżej. (350 zł)
39. "RTS WIDZEW" - jajko z autografami piłkarzy Widzewa. (250 zł)

Całkowity dochód z aukcji został przeznaczony na letni wypoczynek dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.