CHARYTATYWNA AUKCJA
"MALOWANE NADZIEJĄ" 2003Już po raz drugi odbędzie się w Łodzi nietypowa aukcja, z której całkowity dochód przeznaczony zostanie na letni wypoczynek dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Nietypowość przedsięwzięcia polega na tym, iż przedmiotem licytacji są... artystyczne pisanki wykonane na strusich jajkach. Autorami prac są wybitni artyści - plastycy, którzy przy pomocy różnych technik zamienili wydmuszki ze strusich jaj w piękne, nietypowe pisanki.
Impreza przebiegać będzie pod hasłem "MALOWANE NADZIEJĄ". Wystawa rozpocznie się wernisażem 3 kwietnia 2003 roku o godz.18.00 w Galerii Festiwalowej (Plac Wolności 5). Będzie czynna codziennie (również w sobotę i niedzielę) w godz. 10.00 - 18.00. Punktem kulminacyjnym będzie charytatywna aukcja w Restauracji "Malinowa" w Grand Hotelu w poniedziałek 14 kwietnia o godz. 18.00 (ul. Piotrkowska 72). Głównym celem aukcji jest zdobycie środków na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Licytacja poprzedzona będzie koncertem Elżbiety Adamiak. Imprezę zakończy degustacja potrawy-niespodzianki z mięsa strusiego.
Na zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej - organizatora imprezy - odpowiedzieli m.in. Andrzej Czeczot, Rafał Czeczot, Józef Wasiołek, Mariola Dziomdziora, Monika Krygier, Krystyna Raczkiewicz, Jolanta Wagner, Agnieszka Roman, Euzebia Kincel, Katarzyna Kincel - Ossoliński (mieszka w Berlinie) i inni. (wszystkich licytownanych pisanek będzie ok.30)
Na aukcji znajdą się również jajka namalowane przez jednego z najpopularniejszych polskich malarzy: Jerzego Dudę-Gracza. Artysta pomimo licznych zajęć chętnie zgodził się wziąć udział, ale ponieważ - jak powiedział - "struś choć bardzo sympatyczny to jednak jest mi kulturowo obcy" przekazał do licytacji tradycyjne, kurze pisanki. Nabywca otrzyma również specjalny list, w którym Jerzy Duda-Gracz pisze : "Zapraszając do udziału w aukcji "Malowane Nadzieją" proponuję Państwu zamiast strusiego jaja, cztery polskie jajka, zniesione przez polską kurę i przyozdobione ręką polskiego malarza. Mój polonocentryzm w każdej okoliczności manifestuję jako niezgodę na przymusowe agitowanie nas do Europy i "świata". W moim przeświadczeniu zawsze byliśmy Europejczykami, podobnie jak europejskie były i są nasze kury i jaja wielkanocne".
Spodziewamy się, że również inne jajka będą się cieszyły dużym zainteresowaniem n.p. z autografem... Adama Małysza. Na aukcji będą również jajka wykonane w innych technikach np.przez jubilerów.
Nie dla każdego wystarczy pisanek, ale żeby każdy mógł obejrzeć te nietypowe dzieła aukcję poprzedzi dostępna dla wszystkich wystawa. Miejscem ekspozycji jest Galeria Festiwalowa znajdująca się na Placu Wolności 5. Ponieważ łatwo tam trafić, a wstęp jest bezpłatny na pewno warto się wybrać. Galeria Festiwalowa będzie czynna codziennie (również w sobotę i w niedzielę) w godz. 10.00 - 18.00. Zapraszamy również osoby niepełnosprawne, bowiem galeria (jako jedna z nielicznych w Łodzi) jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest to okres przedświąteczny liczymy więc, że powyższa akcja zainspiruje mieszkańców naszego miasta do własnej twórczości. Zwyczaj malowania jajek nie jest przecież zarezerwowany jedynie dla ludowych artystów z Kaszub czy Podhala, nie jest też tylko zajęciem dla nudzących się dzieci, ale jest to tradycja narodowa, którą warto kultywować. Handlowcy oferują nam kolorowe kalkomanie, oraz inne "gotowce", ale może warto przyozdobić wydmuszkę (oczywiście z bardziej dostępnego kurzego jajka) według własnego, niepowtarzalnego pomysłu.

Honorowy patronat objął Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek - Ordynariusz Łódzki.

MALOWANE NADZIEJĄ

już od czasów, które ludzkość wiążą z rajem
naznaczona jest historia nasza jajem
choć u Stwórcy Adam z Ewą mieli krechę
na odchodne dał im kurę na pociechę
ale wkrótce z tego powstał zgrzyt ponury
bo mądrzejsze jajo chciało być od kury…
starożytni już ruszali ostro głową
kombinując, jak ukrócić to "ab ovo"
i dziś także to pytanie znowu staje:
skarcić jajo, czy z nim obejść się jak z jajem?
ale u nas, tylko tutaj, tylko w Łodzi
poza rolę swoją jajo nie wychodzi
te problemy tu zupełnie nie istnieją
bo tu jajo MALOWANE jest NADZIEJĄ!

                                 Andrzej MaculewiczHEJ, KOLEDZY, KOLEŻANKI! DZIŚ W GALERII SĄ PISANKI.
JEST ICH CHYBA ZE CZTERDZIEŚCI, ŻADNA W RĘCE SIĘ NIE ZMIEŚCI.
BO TO NIE SĄ JAJKA KURZE, TYLKO STRUSIE - BARDZO DUŻE.
TE SĄ PIĘKNIE MALOWANE, INNE ŁADNIE WYSKROBANE.
SŁAWNI LUDZIE JE ZROBILI, BO SĄ ZAWSZE BARDZO MILI.
JAJKA TUTAJ WYSTAWIONE NA PEWNO ZOSTANĄ KUPIONE,
A PIENIĄŻKI TU ZEBRANE CHORE DZIECI DOSTANĄ
NA WAKACJE, WYPOCZYNEK - NICZYM PIĘKNY UPOMINEK

Personel i dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 72 w ŁodziLista aukcyjna:
1. MAŁGORZATA BOREK - znana łódzka malarka; abstrakcjonistka; nawiązująca do tradycji unizmu Wł. Strzemińskiego. Charakterystyczne dla niej prace to kładzione na monochromatycznym tle połyskujące, migotliwe punkty, okręgi oraz linie.
2. IZABELA CIESZKO - Urodzona w Pszczynie; studentka; dyplomantka łódzkiej ASP w pracowni malarstwa prof. Jolanty Wagner. Obecnie stypendystka Ministra Kultury, a wcześniej Śląskiego Funduszu Stypendialnego.
3. ANDRZEJ CZECZOT - grafik, autor wielu charakterystycznych ilustracji i rysunków. Twórca scenariusza i scenografii animowanego filmu "Eden" - kandydata do tegorocznych nominacji Oscara. Tytuł pracy: "Wielkanocny Ptok"
4. RAFAŁ CZECZOT - absolwent School of Visual Arts New York. Tytuł pracy: "UFO wielkanocne"
5. Jasio Czumaczenko - lat 6; projektant pisanki z autografem Adama Małysza; w wykonaniu pomogli Iza Cieszko i Teodor Durski.
6. JERZY DUDA-GRACZ - malarz, rysownik, scenograf, publicysta. Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych artystów malarzy; dyplom ASP w Katowicach; profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie; ponad 150 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą.
7. TEODOR DURSKI - student ostatniego roku ASP w Łodzi na wydziale tkaniny; tegoroczny laureat Grand Prix rektora ASP w konkursie im. Wł.Strzemińskiego oraz nagrody Rentsch Polska.
8. MARIOLA DZIOMDZIORA - absolwentka PWSSP w Łodzi na wydziale malarstwa i grafiki; dyplom w zakresie projektowania graficznego; zajmuje się wzornictwem przemysłowym, aranżacją wnętrz; jest związana z Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie. Tytuł pracy: "Idzie wiosna"
9. AGNIESZKA JABŁOŃSKA-STECYK - Absolwentka ASP w Łodzi; prowadzi wraz z mężem Studio Autorskie ART. zajmujące się działalnością plastyczną - malarstwem, rysunkiem i grafiką oraz konserwacją, wyceną i oprawą dzieł sztuki dawnej i współczesnej, a także aranżacją i dekoracją wnętrz.
10. INA JAŚKIEWICZ-BOROWSKA - absolwentka PWSSP w Łodzi, dyplom 1996 w pracowni projektowania biżuterii; zajmuję się projektowaniem ubiorów oraz biżuterią.
11. IZABELA JURCZYK-WARZYWODA - Urodzona w Łodzi; studia na Wydziale Tkanin i Ubioru PWSSP w Łodzi oraz na Wydziale Grafika i Malarstwa ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi; dyplom w pracowniach: Projektowania Grafiki Wydawniczej prof. St. Łebęckiego oraz Pracowni Technik Litograficznych prof. J. Grabowskiego. Zajmuje się projektowaniem graficznym i litografią.
12. JAN KALIŃSKI - jubiler i kolekcjoner. Szczególnie znane są jego miniaturowe instrumenty muzyczne wykonane ze srebra. Na tegorocznej aukcji prezentuje pisanki secesyjne.
13. JAN KALIŃSKI
14. MAGDA KAPUŚCIŃSKA-BORKIEWICZ - absolwentka ASP w Łodzi. Wszechstronne zainteresowania artystyczne to m.in. okładki i ilustracje książkowe, wzornictwo tkanin, tworzenie autorskich filmów wideo. Obecnie malarstwo - udział w 90 wystawach krajowych i zagranicznych, 8 wystaw indywidualnych.
15. EUZEBIA KINCEL - artysta plastyk, twórca ozdobnych jaj inspirowanych jajami Faberge. Praca inspirowana motywem ze stuły papieskiej.
16. KATARZYNA KINCEL OSSOLIŃSKI - artysta plastyk, wieloletni konserwator ikon (Berlin), malarstwo, grafika, projektowanie wnętrz. Pisanka inspirowana sztuką pisania ikon - motyw św. Borys.
17. URSZULA KLECHTA - absolwentka PWSSP w Łodzi; dyplom z malarstwa i rysunku u prof. M.Jaeschke i z tkaniny u prof. A. Starczewskiego. Pracowała jako projektant tkanin w przemyśle jedwabniczym. Rysuje karykatury; od wielu lat zajmuje się malarstwem sakralnym.
18. JERZY KOZŁOWSKI - kolekcjoner; rekonstruktor i znawca starych lamp naftowych i elektrycznych. Szczególnie upodobał sobie lampy z elementami secesji.
19. MONIKA KRYGIER - adiunkt ASP im. Wł. Strzemińskiego; kieruje pracownią kształtowania formy plastycznej. Prace w stałych zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Wyróżniona nagrodą krytyków w wystawie konkursowej Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 2002 r.
20. MARCIN KULMA - artysta plastyk, absolwent WSP w Kielcach; witrażysta; prace prezentował na kilku interdyscyplinarnych wystawach.
21. BARTOSZ ŁUKASZONEK - student V roku ASP w Łodzi wydziału Edukacji Wizualnej. Wystawa indywidualna "Pożegnanie z Afryką" w Kaliszu.
22. TADEUSZ MAJDA - Absolwent ASP w Łodzi; wykładowca szkoły filmowej w Łodzi. Znany z malarstwa łódzkich pejzaży i architektury. Realizator wielu wystaw i projektów autorskich.
23. MAGDA MARCINKOWSKA - dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Łodzi; 12 wystaw indywidualnych (m.in. w Kopenhadze, Wildeshausen, Łodzi) Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki oraz scenografii do filmów fabularnych. Tytuł pracy: "Wiosenny Dzień".
24. IZABELA POKORA - absolwentka wydziału edukacji wizualnej łódzkiej ASP; główne zainteresowanie to grafika warsztatowa. Pracuje z dziećmi i młodzieżą jako pedagog; brała udział w wystawach zbiorowych oraz aukcjach charytatywnych.
25. KRYSTYNA RACZKIEWICZ - studia w PWSSP w Łodzi i Gdańsku; dyplom w pracowni malarstwa prof. Kocha Ostrowskiego. Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Artystów Św. Jerzego. Uprawia malarstwo i scenografię filmową - głównie film animowany. Pracę wykonała w technice: akryl, ekolina.
26. EWA RADEK-RYNKIEWICZ - absolwentka ASP w Łodzi. Projektant ubioru, udział w wielu wystawach i pokazach kolekcji.
27. AGNIESZKA ROMAN - artysta plastyk, grafika komputerowa, projektowanie ubioru, malarstwo i inne. Tytuł pracy: "Od nowa" - płaskorzeźba, tempera.
28. MACIEJ RYNKIEWICZ - absolwent liceum plastycznego; student I roku Szkoły Filmowej wydziału operatorskiego.
29. MARIA SADOWSKA - studia w PWSSP w Łodzi; dyplom w pracowni prof. J.Narzyńskiego. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa sztalugowego, akwareli oraz malarstwa unikatowego na tkaninie.
30. DOROTA SAK - Urodzona w Tarnowie; studiowała na Wydziale Tkaniny i Ubioru PWSSP w Łodzi; adiunkt ASP w Łodzi w Katedrze Ubioru. Zajmuje się malarstwem, litografią, projektowaniem ubioru oraz pracą dydaktyczną. Tytuł pracy: "Panna młoda".
31. MAREK SAK - Urodzony w Tarnowie. Studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Łodzi; dyplom w Pracowni Technik Litograficznych; prace realizuje w technikach malarskich, litografii i drzeworycie; pracownik dydaktyczny w Pracowni Malarstwa ASP w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego.
32. JERZY-LESZEK STANECKI - profesor zwyczajny ASP w Łodzi; twórczość w zakresie rysunku, grafiki, malarstwa i rzeźby; laureat licznych wystaw w kraju i zagranicą.
33. JAKUB KAZIMIERZ STECYK - absolwent ASP w Łodzi; autor scenografii do licznych filmów. Stale współpracuje z Galerią "Zorzycki" w Dortmundzie i Monachium, galerią "A" w Paryżu oraz salonem sztuki "DAN" w Waszyngtonie.
34. JOLANTA WAGNER - Profesor ASP w Łodzi, kierownik pracowni malarstwa na wydziale edukacji wizualnej. Twórczość w dziedzinie rysunku i malarstwa głównie na papierze; 40 wystaw indywidualnych oraz udział w 250 wystawach grupowych w kraju i zagranicą
35. WITOLD WARZYWODA - Urodzony w Łowiczu; studiował w PWSSP w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki; dyplom w zakresie grafiki warsztatowej; adiunkt w Pracowni Technik Litograficznych Katedry Grafiki Warsztatowej. Zajmuje się litografią barwną i rysunkiem.
36. JÓZEF WASIOŁEK - Urodzony w Smorglinie; studia ASP w Krakowie w pracowni prof. Z.Pronaszki oraz W.Taranczewskiego. Twórczość w zakresie malarstwa sztalugowego i monumentalnego. Szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie. Od 1959 łodzianin z wyboru.
37. BOŻENA WIDAJ-STANECKA - studia w PWSSP w Łodzi; działalność artystyczna w zakresie rysunku, malarstwa, grafiki warsztatowej i użytkowej.
38. JOANNA WISZNIEWSKA-DOMAŃSKA - mieszka i pracuje w Łodzi; dyplom PWSSP w Łodzi uzyskała w 1972 w prac. prof. St. Fijałkowskiego. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, sztuką papieru i teatrem plastycznym. Tytuł pracy "Szare miasteczko".
39. MAREK ZABROCKI - projektant i fundator zegara z motywami secesji.

Całkowity dochód z aukcji zostanie przeznaczony na letni wypoczynek dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.