CHARYTATYWNA AUKCJA
"MALOWANE NADZIEJĄ" 2005Prace będzie można oglądać:

8 – 21 marca 2005 r. w Galerii Festiwalowej (codziennie w godz. 10-20 również w soboty i w niedziele). Bez barier architektonicznych. Wstęp wolny.
Dojazd: Łódź, pl.Wolności 5.

Aukcja w Sali Lustrzanej w Muzeum Historii Miasta Łodzi

Dojazd: Łódź, ul.Ogrodowa 15.
Aukcję poprowadzi Janusz Wiśnioch.

Lista artystów 2005

1. Abakanowicz Magdalena – jedna z najbardziej znanych w świecie polskich artystek; studiowała w Gdańsku (1949-50) i w warszawskiej ASP (1950-54). Wykładała w PWSSP w Poznaniu (1965-90). Od początku lat 60 zajmowała się tkaniną unikatową, tworząc autorskie formy przestrzenne, nazwane od jej nazwiska „abakanami”. W latach 70 zaczęła tworzyć cykle figuralne z juty utwardzanej żywicą. Od lat 80. artystka uprawia rzeźbę plenerową, używając drewna, gliny, kamienia i odlewów. Uczestniczyła w najważniejszych przeglądach sztuki współczesnej. O swojej pracy powiedziała: ”To nie jest pisanka lecz Puste Strusie Jajo... Autentyczność i szczerość tego przedmiotu skłoniła mnie do zanotowania na nim odbicia gestu moich rąk szukających porozumienia, informacji o nieznanej strukturze. Umoczyłam ręce w czarnej farbie, objęłam skorupę. Towarzyszył temu dotknięciu niemal lek, ten przedmiot nie był dla mnie anonimowy”
2. Bakuła Hanna – malarka, pisarka, felietonistka. Autorka ponad 100 wystaw malarstwa, rysunku i rzeźby ceramicznej w kraju i na świecie. Studiowała malarstwo pod kierunkiem profesorów Eibischa, Kobzdeja, Tarasina w warszawskiej ASP. W 1981 roku wyjechała do Nowego Jorku, gdzie zamieszkała na Manhattanie rysując i malując portrety oraz projektując scenografie. Na jajku jest para kotków malowanych niezmywalnymi farbami do kryształu.
3. Jaśkiewicz-Borowska Ina – absolwentka PWSSP w Łodzi, dyplom 1986 w pracowni projektowania biżuterii; zajmuję się projektowaniem ubiorów oraz biżuterią.
4. Bugaj Beata – absolwentka ASP w Łodzi, Wydział Edukacji Wizualnej; obecnie prowadzi terapię zajęciową w pracowni rękodzieła warsztatów terapii zajęciowej przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Pomocy „Słyszę Serce” w Łodzi. Tytuł pracy: „Ukrzyżowanie”.
5. Cieszko Izabela – dyplom w 2003 roku na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi. Obecnie asystentka w pracowni rzeźby i działań przestrzennych prof Marka Wagnera.
6. Cuper-Zbierska Barbara – absolwentka PWSSP w Łodzi na Wydziale Tkaniny – tkactwo i konserwacja. Twórczość w zakresie projektowania przemysłowego, tkaniny tradycyjnej i unikatowej oraz malarstwa. Uczestnik licznych wystaw i plenerów malarskich. Prace w zbiorach państwowych i prywatnych.
7. Dmowska-Sawczuk Elżbieta – mieszka w Łodzi; studia w PWSSP w Łodzi; twórczość w zakresie malarstwa sztalugowego, ikonograficznego, tkaniny artystycznej oraz projektowanie tekstyliów ażurowych (hafty, gipiury, firany); prace prezentowane w wielu wystawach zbiorowych i autorskich.
8. Durski Teodor – ukończył studia na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi z nagrodą "Dyplom Roku 2003". Dwukrotny laureat konkursu im. Wł. Strzemińskiego.
9. Filutowska–Gwizdoń Anna – (ur. 1975) Graphic Designer. Studia na ASP w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego w latach 1994 - 1999 na Wydziale Grafiki i Malarstwa, specjalizacja - grafika projektowa.
10. Golla Michał – jubiler z Chałup, mieszka i pracuje w Łodzi; wykonał szkatułkę na biżuterię; elementy dekoracyjne wykonane własnoręcznie z bursztynu oraz srebra próby 925.
11. Kaliński Jan – znany łódzki jubiler i metaloplasyk. Praca jest nawiązaniem do piętnastowiecznego zwyczaju umieszczania bogato zdobionego modelu żaglowca w centralnym punkcie reprezentacyjnego salonu zamożnej, magnackiej rodziny.
12. Kaliński Jan - otwarty kielich pokazuje jak szlachetne, czyste i sterylne jest wnętrze strusiego jaja - miejsca początkowego rozwoju ptasiego potomstwa.
13. Kaliska Maria – absolwentka ASP w Łodzi; pracuje w przemyśle odzieżowym na stanowisku projektanta – specjalisty od spraw ubioru; wielokrotnie zdobywa nagrody i wyróżnienia w konkursach wzornictwa przemysłowego. Równolegle z projektowaniem zajmuje się twórczością w zakresie rysunku i malarstwa olejnego; pisanka w stylu Art Deco nosi tytuł : „Tamara”.
14. Kapuścińska-Borkiewicz Magda – absolwentka ASP w Łodzi. Wszechstronne zainteresowania artystyczne to m.in. okładki i ilustracje książkowe, wzornictwo tkanin, tworzenie autorskich filmów wideo. Obecnie malarstwo – udział w 90 wystawach krajowych i zagranicznych, 8 wystaw indywidualnych.
15. Kasjański Arkadiusz – studia PWSSP w Łodzi na Wydziale Grafiki Warsztatowej; dyplom u prof. L. Rózgi. Udziały w konkursach krajowych i zagranicznych (New York, Canada, Tel-Aviv, Austria); zajmuje się rzeźbą, wystrojem i projektami wnętrz. Na tegorocznej aukcji prezentowana jest pisanka, której zamysł powstał bazując na znalezionym gnieździe podczas porządków w ogrodzie.
16. Kincel Euzebia - artystka tworząca między innymi pisanki nawiązujące do ozdobnych jaj Faberge. Prezentowana została zainspirowana haftem z ornatu XVII w. ze skarbca Jasnogórskiego.
17. Kincel-Ossoliński Katarzyna - artysta plastyk, wieloletni konserwator ikon (Berlin), malarstwo, grafika, projektowanie wnętrz. Tegoroczna praca przedstawia Archanioła Gabriela.
18. Klechta Urszula – absolwentka PWSSP w Łodzi; dyplom z malarstwa i rysunku u prof. M.Jaeschke ; zajmuje się malarstwem sztalugowym, portretem oraz malarstwem sakralnym; tytuł pracy „Impresje na temat Tamary Łempickiej”.
19. Firma KOMOZJA – jajko z pozytywką (melodia „Dla Elizy”) ozdobione kamieniami firmy Swarovski oraz elementami dekoracyjnymi ze złoconego mosiądzu. Częstochowska firma Komozja, w której wykonano pisankę produkuje ozdobne bombki; prowadzona jest przez rodzinę Mostowskich; istnieje od 1944 (znacjonalizowana przez państwo w 1950; reaktywowana w 1981) zatrudnia 250 osób; 90 % produkcji jest eksportowana do Stanów Zjednoczonych.
20. Kozłowski Jerzy - znany i ceniony znawca i kolekcjoner zabytkowych lamp. Tegoroczną pracę twórca zadedykował swojej wnuczce tytułując "Nowe życie".
21. Krajewska Donata - ludowa artystka z Będkowa; wykonała pisanki w stylu tradycyjnym.
22. Krygier Monika – adiunkt ASP im Wł. Strzemińskiego; kieruje pracownią kształtowania formą plastyczną. Laureatka nagrody krytyki Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Autorka zatytułowała pracę "NEMO-STRUŚ".
23. Kulma Marcin – artysta plastyk, absolwent WSP w Kielcach, witrażysta prowadzący własną pracownię. Kompozycja wykonana z barwnego szkła witrażowego, giętego na gorąco z dodatkiem elementów skorupy strusiego jaja. "JAJO KULMY" można obracać w dowolnych kierunkach uważając by nie wypadło z rąk.
24. Lutczyn Edward - Studiował w krakowskiej AGH. Zajmuje się rysunkiem satyrycznym, plakatem, ilustracją książkową, scenografią, reklamą, filmem animowanym. Wielokrotny laureat Złotej, Srebrnej i Brązowej Szpilki; zilustrował 130 książek, wydał siedem zbiorów własnych rysunków satyrycznych; miał ponad 60 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 120 wystawach zbiorowych.
25. Majda Tadeusz – Absolwent ASP w Łodzi; wykładowca szkoły filmowej w Łodzi. Znany z malarstwa łódzkich pejzaży i architektury. Realizator wielu wystaw i projektów autorskich.
26. Marcinkowska Magda – dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Łodzi; 12 wystaw indywidualnych (m.in. w Kopenhadze, Wildeshausen, Łodzi) Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki oraz scenografii do filmów fabularnych.
27. Mleczko Andrzej - Studiował na Wydziale Architektury w Krakowie. Od 1971 roku rozpoczął współpracę z pismami polskimi i zagranicznymi, gdzie opublikował już ponad 10000 swoich grafik i rysunków. Wystawiał swoje prace na 134 wystawach indywidualnych w Polsce i 21 za granicą. Równocześnie zajmuje się grafiką warsztatową, plakatem, ilustracją książkową, rysunkiem, malarstwem, a także sporadycznie scenografii.
28. Muszyńska-Zamorska Danuta – malarka mieszkająca i pracująca w Łodzi. Studia malarskie w PWSSP w Poznaniu i w ASP w Łodzi. Dyplom w 1958 r. Specjalizacja - tkactwo dekoracyjne. Uprawia rysunek, malarstwo, projektuje witraże i pocztówki. Ulubiony motyw: dziecko, macierzyństwo, portret.160 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Laureatka szeregu nagród i wyróżnień; tytuł pracy : „Madonna z Dzieciątkiem”.
29. Osadnik Anna – ur. w 1971 r. w Tarnowskich Górach; wykształcenie wyższe artystyczne: Uniwersytet Śląski – filia w Cieszynie oraz PWSSP we Wrocławiu (wydział malarstwa, grafiki i rzeźby) dyplom z wyróżnieniem w 1995 r. Formy wypowiedzi artystycznej: grafika, rysunek, malarstwo, ceramika, instalacje, obiekty.
30. Ostaszewscy Anna i Tomasz – Studia na kierunku konserwacji zabytków na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu. Prowadzą pracownie konserwacji dzieł sztuki i pracownie malarstwa i rzeźby sakralnej. Temat pracy: Koronacja wizerunku M.B. Łaskiej.
31. Pokora Izabela - absolwentka wydziału edukacji wizualnej łódzkiej ASP; główne zainteresowanie to grafika warsztatowa. Pracuje z dziećmi i młodzieżą jako pedagog; brała udział w wystawach zbiorowych oraz aukcjach charytatywnych.
32. Roman Agnieszka - artysta plastyk. Grafika komputerowa, projektowanie ubioru, malarstwo. W swej pracy wykorzystała motyw z obrazu P. Kryłowa " Dzikie róże ".
33. Rynkiewicz Maciej Krzysztof - student III roku Animacji PWST i TV i T. Interesuje się malarstwem. Stypendysta Ministra Kultury.
34. Sawka Henryk – rysownik, satyryk, ilustrator i karykaturzysta. Z wykształcenia polonista. Jako rysownik debiutował w roku 1984 na łamach czasopisma "itd". Jego prace publikuje „Wprost”, "Polityka" , oraz wiele tygodników i dzienników na terenie całego kraju, m. in.: "Dziennik Polski", "Express Bydgoski", "Dziennik Bałtycki", "Wieczór Wrocławia", „Dziennik Łódzki” itd. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
35. Sławińska Ewa – specjalista ds. reklamy; ukończyła Studium Reklamy; od 1992 r. zajmuje się produkcją różnych form reklamy z multimediami i wystawiennictwem włącznie. Inspiracją przy zdobieniu jajka były oczywiście zdjęcia reklamowe; tytuł pracy: Wodny Świat.
36. Sławińska Ewa – tytuł pracy: Jagniątko.
37. Soboń Magdalena - dyplom w 2002 roku - Wydział Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi. Aktualnie asystentka w pracowni papieru prof. Ewy Latkowskiej.
38. Stanilewicz Agata – ur.1984; absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. „Jajo to symbol zmartwychwstania i radości. Taniec wyraża tę radość, jest uzewnętrznieniem ludzkich uczuć i sił witalnych. Taką afirmację życia odnalazłam w obrazach francuskiego fowity Henriego Matisse’a oraz w pojawiającym się w dziełach największych mistrzów malarstwa motywie trzech Gracji” .
39. Tarasin Jan – studiował malarstwo w ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Zbigniewa Pronaszki. Jeszcze jako student zadebiutował na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948/49. Po 1956 zaczął malować obrazy niefiguratywne. W 1974 podjął pracę pedagogiczną na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. W 1987-90 był rektorem tej uczelni. Równolegle z malarstwem zajmuje się rysunkiem i grafiką - do lat 60. litografią, od 1974 serigrafią.
40. Wojaczek Remigiusz - absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Studia na kierunku Wychowanie Plastyczne na Uniwersytecie Śląskim. Aktualnie student V roku na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi; udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych: w Łodzi, Warszawie, Poznaniu i Białymstoku.
41. Zabrocki Marek – Tradycyjnie prezentuje zegar. Tym razem gabinetowy, stojący wykorzystujący elementy zdobnicze secesji.
42. Zbierska-Michalak Katarzyna – absolwentka ASP w Łodzi. Dyplom w 1996 r. z malarstwa i dekoracyjnej tkaniny żakardowej; twórczość w dziedzinie miniatury malarskiej i tkackiej. Współtwórczyni: Studenckiej Galerii „Figo Fago”, Pracowni Działań Plastycznych „Studio M” obecnie pracowni plastycznej dla dzieci i młodzieży „Entliczek”. Ważniejsze wystawy: Łódzki Salon Wiosenny 2000; Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej Łódź’2001; Biennale Małych Form Malarskich Toruń’2003.
43. Wołek Jan – ur. w 1954 roku w Warszawie. Studiował estetykę w Instytucie Filozofii UW. Równolegle uprawia różne dziedziny sztuki. Napisał ok. 700 piosenek. W działalności plastycznej debiutował jako autor rysunków satyrycznych, ilustracji książkowych, jednocześnie uprawiał malarstwo sztalugowe, które od dwudziestu lat dominuje w jego twórczości. Wystawy indywidualne: Warszawa, Poznań, Olsztyn, Kazimierz, Stuttgart, Hamburg, Berlin, Irkuck, Tokio, Chicago, Toronto, Montreal. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.