CHARYTATYWNA AUKCJA
"MALOWANE NADZIEJĄ" 2006Prace będzie można oglądać:

od 27 marca 2006 r. w Galerii Festiwalowej (codziennie w godz. 10-18 również w soboty i w niedziele). Uroczyste otwarcie 27 marca o godz.18.00. Budynek bez barier architektonicznych. Wstęp wolny.
Dojazd: Łódź, pl.Wolności 5.

Aukcja w Sali Lustrzanej w Muzeum Historii Miasta Łodzi

Rozpoczęcie aukcji: 10 kwietnia 2006, godz.18.00
Dojazd: Łódź, ul.Ogrodowa 15.

Głównym celem tegorocznej aukcji będzie pokrycie kosztów leczenia 8-letniego Michała Sroczyńskiego.


Lista artystów 2006

1. Magdalena Abakanowicz – jedna z najbardziej znanych w świecie polskich artystek; studiowała w Gdańsku (1949-50) i w warszawskiej ASP (1950-54). Wykładała w PWSSP w Poznaniu (1965-90). Od pocz. lat 60 zajmowała się tkaniną unikatową, tworząc autorskie formy przestrzenne, nazwane od jej nazwiska „abakanami”. W latach 70-tych zaczęła tworzyć cykle figuralne z juty utwardzanej żywicą. Od lat 80-tych artystka uprawia rzeźbę plenerową, używając drewna, gliny, kamienia i odlewów. Uczestniczyła w najważniejszych przeglądach sztuki współczesnej.
2. Ania Borowska - studentka pierwszego roku łódzkiej ASP na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Praca zainspirowana szkołą Bauhausu.
3. Izabela Cieszko – dyplom w 2003 roku na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi. Obecnie asystentka w pracowni rzeźby i działań przestrzennych prof Marka Wagnera. Już 4 raz bierze udział w akcji. Na jajku PIETA.
4. Barbara Cuper-Zbierska – absolwentka PWSSP w Łodzi na Wydziale Tkaniny – tkactwo i konserwacja. Twórczość w zakresie projektowania przemysłowego, tkaniny tradycyjnej i unikatowej oraz malarstwa. Uczestnik licznych wystaw i plenerów malarskich. Prace w zbiorach państwowych i prywatnych.
5. Ewa Effenberg - W latach 1999 – 2004 studia w Katedrze Projektowania Biżuterii w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2004 uzyskała dyplom w zakresie projektowania biżuterii. Swoje prace prezentowała, m.in.: na Targach „Inchorgenta” w Monachium. Druga nagroda w Międzynarodowym Konkursie Biżuterii Artystycznej w Legnicy-2005r, pierwsza nagroda w konkursie „Projekt” w łódzkiej ASP-2005r.
6. Anna Filutowska – Gwizdoń - (ur. 1975) Graphic Designer. Studia na ASP w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego w latach 1994 - 1999 na Wydziale Grafiki i Malarstwa, specjalizacja - grafika projektowa.
7. Michał Golla – jubiler z Chałup, mieszka i pracuje w Łodzi; do wykonania cukiernicy ze srebrną łyżeczką użył 250 g. srebra próby 925.
8. Ina Jaśkiewicz - Borowska – absolwentka PWSSP w Łodzi. Zajmuje się malarstwem, grafiką komputerową, projektowaniem biżuterii. Praca z elementami ze srebra (Ag 925) nosi tytuł „Ważka nieważka”.
9. Dorota Jewgiejuk - Siekierska – zawodowo zajmuje się malowaniem artystycznych ozdób choinkowych, amatorsko haftuje gobelinowo. Tytuł pracy: „Szczęśliwe chwile to motyle”; podstawka ręcznie formowana ze szkła sodowego.
10. Jan Kaliński – znany łódzki jubiler i metaloplastyk. Projektant i wykonawca unikatowej biżuterii. Tegoroczna praca wzorowana jest XII-o wiecznych wyrobach lipskiej szkoły jubilerskiej.
11. Maria Kaliska – absolwenta ASP w Łodzi, dyplom na wydziale Ubioru. Wieloletnia projektantka przemysłowa – specjalizująca się w projektowaniu ubioru. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniania na konkursach projektantów mody. Równolegle zajmowała się zajmuje twórczością w zakresie rysunku i malarstwa sztalugowego. Pisanka inspirowana freskami Hansa Dürera przedstawiającymi turnieje rycerskie.
12. Magda Kapuścińska-Borkiewicz – absolwentka ASP w Łodzi. Wszechstronne zainteresowania artystyczne to m.in. okładki i ilustracje książkowe, wzornictwo tkanin, tworzenie autorskich filmów wideo. Obecnie malarstwo – udział w 120 wystawach krajowych i zagranicznych, 9 wystaw indywidualnych.
13. Arkadiusz Kasjański – studia PWSSP w Łodzi na Wydziale Grafiki Warsztatowej; dyplom u prof. L. Rózgi. Udziały w konkursach krajowych i zagranicznych (New York, Canada, Tel-Aviv, Austria); zajmuje się rzeźbą, wystrojem i projektami wnętrz.
14. Euzebia Kincel - artystka tworząca m.in. pisanki nawiązujące do ozdobnych jaj Faberge. „Jajo łowickie” Do ozdobienia jaja wykorzystano elementy z zabytkowej zapaski łowickiej: koralikowy haft na czarnym aksamicie i ręcznie tkany wełniak.
15. Katarzyna Kincel-Ossoliński - artysta plastyk, wieloletni konserwator ikon (Berlin), malarstwo, grafika, projektowanie wnętrz. „Podwójna ikona” Na jednej stronie jaja widnieje Matka Boska Włodzimierska a na drugiej Dzieciątko Jezus.
16. Urszula Klechta – o pracy: „skojarzenie portretów z Fajum i jaja jako symbolu życia mówi i nieprzemijającej sile miłości, życia i pamięci o najbliższych”.
17. Zbigniew Kopania - Artysta malarz i operator filmowy. Studia ukończył na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dyplom 1974.Twórczość malarską doskonalił pod kierunkiem prof. Jerzego Mierzejewskiego. Uprawia malarstwo realistyczne, głównie martwe natury i portrety oraz pejzażowe z odcieniem surrealizmu.
18. Jerzy Kozłowski - kolekcjoner, rekonstruktor, znawca i miłośnik starych lamp. W roku bieżącym prezentuje kandelabr w stylu eklektycznym.
19. Marcin Kulma – artysta plasyk, absolwent WSP w Kielcach, witrażysta prowadzący własną pracownię. Lampka w kształcie jajka wykonana z kilkuset elementów barwnego szkła. Praca wzorowana na lampie „ kwiat Lotosu „ L.C. Tiffan’ego.
20. Małgorzata Lalek - Ukończyła studia w PWSSP w Łodzi. Dyplom uzyskała na Wydziale Tkaniny Dekoracyjnej w 1984 roku. Przyjaźni się z wieloma artystami. Zajmuje się malarstwem w technice akrylowej, przede wszystkim na tekturach i papierach. Inspiracje czerpie z pięknych spotkań z ludźmi, z pejzażu, muzyki. W ubiegłym roku przygotowała obszerny cykl "Aniołów" towarzyszących nam w każdej chwili życia.
21. Jarosław Luteracki - Studiował w PWSSP w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Jest artystą wszechstronnym. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym oraz rzeźbą, projektuje i wykonuje przedmioty użytkowe, jest dekoratorem wnętrz. Prowadzi wraz z żoną, Anią, autorską pracownię estetyki wnętrz "a rebours". Od kilku lat współtworzy "festiwal w krajobrazie" w Inowłodzu.
22. Tadeusz Majda – absolwent PWSSP w Łodzi. Obecnie pracuje na stanowisku prof. nadzw. w PWST TV i T im. L. Schillera w Zakładzie Plastyki i Scenografii. Uprawia twórczość zakresie aranżacji wnętrz, malarstwo, rysunek, poligrafia. Laureat licznych nagród i wyróżnień.
23. Magda Marcinkowska – dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Łodzi; 16 wystaw indywidualnych (m.in. w Kopenhadze, Wildeshausen, Łodzi) Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki oraz scenografii do filmów fabularnych. Tytuł: „Dwa drzewka szczęścia”.
24. Andrzej Mleczko - Studiował na Wydziale Architektury w Krakowie. Od 1971 roku rozpoczął współpracę z pismami polskimi i zagranicznymi, gdzie opublikował już ponad 10000 swoich grafik i rysunków. Wystawiał swoje prace na 134 wystawach indywidualnych w Polsce i 21 za granicą. Równocześnie zajmuje się grafiką warsztatową, plakatem, ilustracją książkową, rysunkiem, malarstwem, a także sporadycznie scenografii.
25. Danuta Muszyńska-Zamorska – malarka mieszkająca i pracująca w Łodzi. Studia malarskie w PWSSP w Poznaniu i w ASP w Łodzi. Dyplom w 1958 r. Specjalizacja - tkactwo dekoracyjne. Uprawia rysunek, malarstwo, projektuje witraże i pocztówki. Ulubiony motyw: dziecko, macierzyństwo, portret.160 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Laureatka szeregu nagród i wyróżnień.
26. Anna i Tomasz Ostaszewscy– Dyplomowani konserwatorzy dzieł sztuki. Absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Prowadzą pracowanie konserwacji zabytków, specjalizującą się w realizacjach z dziedziny sztuki sakralnej. Tytuł: dyptyk wielkanocny.
27. Adam Palatyński – współfinalista konkursu Art.&Business „Obraz Roku 2002”, oraz laureat I nagrody Galerii Opus w 2004r. W dorobku artysty wystawy zbiorowe i indywidualne, jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Gdy wziął do ręki strusie jajo - powiedział, że namaluje na nim CZŁOWIEKA szanowanego przez ludzi wielu kultur. Namalował Jana Pawła II w nawiązaniu do istotnego zdarzenia dla Łodzi - XX rocznicy Jego wizyty.
28. Izabela Pokora – absolwentka PWSP w Łodzi, Wydział Edukacji Wizualnej. Zajmuje się edukacją i młodzieży w zakresie plastyki. Udział w wystawach zbiorowych w kraju i w Niemczech (Kolonia) oraz aukcjach charytatywnych. Zajmuje się grafiką warsztatową i fotografią. Prezentowana pisanka jest kolażem wykorzystującym grafikę – drzeworyt autorki z cyklu „Pejzaże„
29. Barbara Rabiega - Studia ukończyła w łódzkiej PWSSP na Wydziale Grafiki (dyplom w 1975 roku). Inspirują ją natura i człowiek. Sprzyja temu życie blisko przyrody, w "zielonej enklawie" nad Nerem. Kocha błękit. W jej krainie błękitu widać, że szuka harmonii, spokoju i ciepła. Z drugiej strony widać obawę przed destrukcyjną siłą człowieka. Jej ulubionym tematem jest portret. Podwójny portret na jajku sprzyja nie tylko artystycznej, ale i filozoficznej refleksji nad podstawowymi wartościami ludzkiej egzystencji oraz nad czasem i przemijaniem. A wszystko zaczęło się od jajka.
30. Agnieszka Roman - artysta plastyk. Grafika komputerowa, projektowanie ubioru, malarstwo. Tytuł: „Konie”.
31. Dorota Sak - Urodzona w Tarnowie. Studia w PWSSP w Łodzi na Wydziale Włókienniczym. Dyplom z wyróżnieniem w Katedrze Ubioru w 1990 roku. Pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta. Zajmuje się malarstwem, sztuką włókna i projektowaniem ubioru. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Św. Jerzego i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego "Wiklina".
32. Marek Sak - Urodzony w Tarnowie. Studia odbył na Wydziale Grafiki w PWSSP w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1989 roku w Pracowni Technik Litograficznych. Obecnie jest adiunktem w ASP w Łodzi. Zajmuje się malarstwem, grafiką i rzeźbą. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Św. Jerzego i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego "Wiklina".
33. Iwona Sapińska – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Uprawia malarstwo i fotografuje amatorsko. Udział w wielu wystawach zbiorowych i w Warszawie, Łodzi i Poznaniu.
34. Edward Sapiński – absolwent Studium Reżyserii Teatralnej w Warszawie. Uprawia malarstwo amatorsko. Udział w wielu wystawach zbiorowych w Warszawie, Łodzi i Poznaniu.
35. Ewa Sławińska – specjalista ds. reklamy; ukończyła Studium Reklamy; od 1992 r. zajmuje się produkcją różnych form reklamy z multimediami i wystawiennictwem włącznie.
36. Karina Sławińska - absolwentka liceum plastycznego "ART" w Łodzi. Aktualnie studentka IV roku Wydziału Grafiki i Malarstwa.
37. Magdalena Soboń - Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem w 2002 roku. Jest asystentem w Pracowni Papieru w macierzystej Uczelni. Jajo wyobraża Chustę św. Weroniki. Pokryte jest papierem czerpanym metodą wschodnią. Wizerunek Chrystusa naniesiony techniką druku.
38. Ryszard Tobiański - Rodowity Łodzianin. Uzyskał dyplom w PWSSP w Łodzi na Wydziale Grafiki Warsztatowej, w pracowni Andrzeja Bartczaka. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem olejnym i miniaturą na szkle. To właśnie miniatura na szkle przyniosła mu ogromne uznanie i miłość odbiorców. W setkach maleńkich obrazków, każdy inny, artysta zaczarował niebiański i ziemski świat Aniołów Stróżów, ludzi i zwierząt, starszych panów w kapeluszach i z teczkami, rozmarzonych dam z kwiatami, zakochanych, tęskniących, czule rozmawiających z ptakami i kotami.
39. Barbara Wilczewska - Absolwentka PWSSP w Łodzi. Dyplom uzyskała w Instytucie Form Przemysłowych w 1987 roku. Uprawia przede wszystkim malarstwo akwarelowe a jej ulubionym tematem jest Łódź, zabytki, place i ulice. W 2002 roku, ówczesny premier Leszek Miller podarował Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, obraz autorstwa Barbary Wilczewskiej przedstawiający fragment ulicy Piotrkowskiej. Artystka jest najpopularniejszą współczesną malarką naszego miasta.
40. Marek Zabrocki – po raz kolejny prezentuje zegar. Ciekawostką tegorocznego zegara jest możliwość prezentacji godziny lokalnej w dwóch strefach czasowych jednocześnie.
41. Katarzyna Zbierska-Michalak – absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi. Dyplom w 1996 r. z malarstwa i dekoracyjnej tkaniny żakardowej; twórczość w dziedzinie miniatury malarskiej i tkackiej oraz wszechstronnych działań plastycznych. O jajku: ”przez naturę stworzone, trochę przerobione, w całość połączone”.
42. Agata Zegadło–Kubera - Studia na ASP w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom w 2001 roku w Pracowni Wklęsłodruku prof. Krzysztofa Wawrzyniaka, aneks malarski w Pracowni Rysunku i Malarstwa prof. Marka Wagnera. Aktualnie zajmuje się grafiką, malarstwem na płótnie i szkle, oraz współczesnymi technikami witrażowymi obrazy.
43. Juliusz Marweg - Studia artystyczne odbył w PWSSP w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Gobelinu i Dywanu u Antoniego Starczewskiego w 1980 roku. Uprawia malarstwo. Artysta odnalazł własną formę wypowiedzi artystycznej, wyraźnie rozpoznawalną, perfekcyjnie wykonywaną, silną witalnie i szeroko akceptowaną przez miłośników sztuki. Sam o sobie powiedział: "myślę, marzę, kocham, maluję”.
44. Henryk Płóciennik - Jest samoukiem a jednocześnie jednym z najwybitniejszych łódzkich artystów grafików, znanym i uznanym na całym świecie. Jest przyjacielem wielu artystów i kolekcjonerem sztuki, a także miłośnikiem jazzu i posiadaczem ogromnego zbioru płyt jazzowych. W 2004 roku przy Politechnice Łódzkiej powołana została Fundacja "Arkadia" im. Henryka Płóciennika, której celem jest gromadzenie oraz popularyzowanie twórczości tego znakomitego artysty.
45. Karina Sławińska - absolwentka liceum plastycznego "ART" w Łodzi. Aktualnie studentka IV roku Wydziału Grafiki i Malarstwa.
46. Józef Wasiołek - Urodzony w Smorglinie; studia ASP w Krakowie w pracowni prof. Z.Pronaszki oraz W.Taranczewskiego. Twórczość w zakresie malarstwa sztalugowego i monumentalnego.
47. Teodor Durski - ukończył studia na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi z nagrodą "Dyplom Roku 2003". Dwukrotny laureat konkursu im. Wł. Strzemińskiego.