CHARYTATYWNA AUKCJA
"MALOWANE NADZIEJĄ" 2007Prace będzie można oglądać:

Otwarcie 19 marca o godz. 18.00 w Galerii Festiwalowej (Plac Wolności 5). Wystawa czynna będzie do 1 kwietnia w godz. 10.00 – 18.00. Wstęp bezpłatny.

Aukcja odbędzie się 2 kwietnia (w drugą rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II) o godz. 18.00 w Sali Lustrzanej w Muzeum Historii Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15.

Głównym celem tegorocznej aukcji będzie zdobycie środków na zorganizowanie domu dla ciężko chorych dzieci.

Lista artystów 2007

1. Abakanowicz Magdalena – jedna z najbardziej znanych w świecie polskich artystek; studiowała w Gdańsku (1949-50) i w warszawskiej ASP (1950-54). Wykładała w PWSSP w Poznaniu (1965-90). Od pocz. lat 60 zajmowała się tkaniną unikatową, tworząc autorskie formy przestrzenne, nazwane od jej nazwiska „abakanami”. W latach 70-tych zaczęła tworzyć cykle figuralne z juty utwardzanej żywicą. Od lat 80-tych artystka uprawia rzeźbę plenerową, używając drewna, gliny, kamienia i odlewów. Uczestniczyła w najważniejszych przeglądach sztuki współczesnej.
2. Bartczak Andrzej Marian – studia w PWSSP na Wydziale Tkaniny. Zajmuje się grafiką, malarstwem, rysunkiem, tkaniną, tworzy artystyczne książki i obiekty. Profesor zwyczajny ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Prowadzi Pracownię Technik Drzeworytniczych, od 1982 r. kieruje Katedrą Grafiki Warsztatowej. Ponad 100 wystaw indywidualnych w Polsce i zagranicą. Tytuł pracy: „Ab ovo, ab re czyli jajo, profil głowy i ryba na talerzu” – polichromowana wydmuszka strusiego jaja, porcelanowy, szkliwiony i barwiony talerz, marmurowa podstawa.
3. Borowska Ania - studentka II roku łódzkiej ASP na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Inspiracja pracy to kilim anatolijski.
4. Chmielewski Henryk Jerzy (popularny Papcio Chmiel) urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Jest rysownikiem, grafikiem i publicystą. Walczył jako żołnierz Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim. Karierę rysownika rozpoczął w 1947 roku w magazynie dla młodzieży "Świat Przygód". Potem trafił do "Świata Młodych", z którym związany był do początku lat 90. ubiegłego wieku. W 1957 roku stworzył jedną z najpopularniejszych polskich serii komiksowych: "Tytus, Romek i A'Tomek". Malarz, grafik, ilustrator, satyryk. Udział w ponad 550. wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, 87 wystaw indywidualnych. Ma na koncie 53 nagrody i wyróżnienia.
5. Frąckiewicz Jacek - studia (1984-90) absolwent Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie. Malarz, grafik, ilustrator, satyryk. Udział w ponad 550 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, 87 wystaw indywidualnych. Ma na koncie 53 nagrody i wyróżnienia.
6. Florczak Krystyna i Krzysztof - ofiarodawcy oryginalnego, krokodylego jaja, które zostało przyozdobione w najbardziej cenionej pracowni artystycznej na wyspie Bali (Indonezja).
7. Furdyna Tadeusz – salezjanin, w latach 1951-56 studia teologiczne w Krakowie, w 1964 ukończył Wydział Sztuk Pięknych, Uniwersytetu im. M.Kopernika w Toruniu. Po studiach kształci się m.in. w pracowniach profesorów: W.Taranczewskiegi i J.Nowosielskiego (w krakowskiej ASP). Twórczość w zakresie m.in.: malarstwa sztalugowego, rysunku, grafiki, mozaiki, polichromii, rzeźby. Witraże jego projektu znajdują się w 145 świątyniach. Ponad 20 wystaw indywidualnych.
8. Golla Michał – jubiler z Chałup, mieszka i pracuje w Łodzi; do wykonania szkatułki na przyprawy użył 230 g. srebra próby 925.
9. Gołębowski Jan - uprawia twórczość w zakresie malarstwa, w tym sakralnego, witrażu, tkaniny artystycznej. Udział w licznych wystawach zbiorowych. Prace w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
10. Jakóbowska Justyna - studentka Wydziału Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi.
11. Jaśkiewicz - Borowska Ina – absolwentka PWSSP w Łodzi. Zajmuje się malarstwem, grafiką komputerową, projektowaniem biżuterii.
12. Jędrzejczyk Katarzyna i Mariusz Sobiński - studenci II roku Akademii Sztuk Pięknych Im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Praca zatytułowana "Garbi".
13. Jęsiak Zbigniew - absolwent ASP w Krakowie, Wydział Grafiki (1970). Zajmuje się grafiką artystyczną, drzeworytem, litografią, sztuka użytkową (projekty materiałów do druku, informacja wizualna).
14. Kaliński Jan – znany łódzki mistrz złotnik, jubiler. Projektant i wykonawca unikatowej biżuterii.
15. Kincel Euzebia - artystka, która zapoczątkowała w roku 2002 tworzenie pisanek na strusich wydmuszkach. Tegoroczna dekoracja jest inspirowana jednym z jaj Faberge.
16. Kincel-Ossoliński Katarzyna - artysta plastyk (Berlin). Przedstawia jajo zdobione malarsko motywem dekoracyjnym ze starej porcelany. Z tyłu symbol (cyrylicą) XB oznaczający Wniebowstąpienie Chrystusa pojawiające się na wszystkich rosyjskich jajach wielkanocnych.
17. Klechta Urszula – „Raj” wg Lucasa Cranacha. „Gdy otrzymałam propozycję namalowania jaja pierwszą myślą, było przedstawienie Adama i Ewy. Pomysły się zmieniały, ale zgodnie z tym, że pierwsza myśl pochodzi od Boga zrealizowałam swój pierwotny zamiar.”
18. Kluczny Bożenna Krystyna – większą część swojego zawodowego życia poświęciła projektowaniu i wykonywaniu biżuterii; dwukrotnie uczestniczyła w Targach Dominikańskich, gdzie zdobyła drugą nagrodę, a potem nagrodę za całokształt. Obecnie maluje jajka strusie, gdyż „jajko strusie jest symbolem życia, symbolem czegoś nowego, co dopiero powstanie – jest mi bardzo bliskie”.
19. Kozłowski Jerzy - znany i ceniony znawca i kolekcjoner zabytkowych lamp. W tym roku świecznik inspirowany stylem Art Deco.
20. Krajewska Donata - ludowa artystka z Będkowa wykonała pisanki w stylu tradycyjnym.
21. Kulma Marcin – artysta plasyk, absolwent WSP w Kielcach, witrażysta prowadzący własną pracownię. Tytuł tegorocznej pracy: „Układ jajeczny” – gdzie centrum, żółtkiem jest słońce.
22. Lutczyn Edward - Studiował w krakowskiej AGH. Zajmuje się rysunkiem satyrycznym, plakatem, ilustracją książkową, scenografią, reklamą, filmem animowanym. Wielokrotny laureat Złotej, Srebrnej i Brązowej Szpilki; zilustrował 130 książek, wydał siedem zbiorów własnych rysunków satyrycznych; miał ponad 60 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 120 wystawach zbiorowych.
23. Łuczyński Sławomir – ma na koncie 43 nagrody za rysunek satyryczny w konkursach międzynarodowych oraz 32 nagrody w konkursach krajowych. Jego rysunki znajdują się w takich publikacjach książkowych jak: „Karykaturzyści Polscy”, „Polska karykatura portretowa”, „Panorama literatury polskiej XX w.” Największą kolekcję jego prac posiada w swoich zbiorach Muzeum sztuki Nowoczesnej w Paryżu.
24. Marcinkowska Magda – dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Łodzi; 17 wystaw indywidualnych (m.in. w Kopenhadze, Wildeshausen, Łodzi). Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki oraz scenografii do filmów fabularnych. Tytuł: „Dwa drzewka szczęścia”.
25. Muszyńska-Zamorska Danuta – malarka mieszkająca i pracująca w Łodzi. Studia malarskie w PWSSP w Poznaniu i w ASP w Łodzi. Dyplom w 1958 r. Specjalizacja - tkactwo dekoracyjne. Uprawia rysunek, malarstwo, projektuje witraże i pocztówki. Ulubiony motyw: dziecko, macierzyństwo, portret.160 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Laureatka szeregu nagród i wyróżnień. Na jajku umieściła portret „Dziewczynki z Samoa”.
26. Ostaszewscy Anna i Tomasz – studia na kierunku konserwacji zabytków na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prowadzą pracownię konserwacji dzieł stuki i pracownię malarstwa i rzeźby sakralnej. Tegoroczna praca przedstawia wizerunek matki Bożej Trybunalskiej ogłoszonej patronką parlamentarzystów.
27. Palatyński Adam – znany łódzki artysta malarz, raz kolejny udekorował swoim barwnym światem wielkanocne jajo. Tym razem inspiracją stała się tęcza, która ubarwiła wizytę Papieża Benedykta XVI w Polsce.
28. Papiernik Magdalena - ur.13.08.1983r w Zgierzu, studentka II roku Akademii Sztuk Pięknych Im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi Wydział Edukacji Wizualnej. Studiuje malarstwo w pracowni prof. Jolanty Wagner i ad. Rafała Sobiczewskiego.
29. Rochala Justyna - Technik Realizacji Widowisk Teatralnych i Filmowych, studentka II roku łódzkiej ASP na Wydziale Edukacji Wizualnej. Zajmuje się rzeźbą i fotografią.
30. Roman Agnieszka - artysta plastyk. Malowana akwarelami „Rzeka” inspirowana malarstwem Mikołaja Romachina.
31. Roman Katarzyna – studentka I roku grafiki łódzkiej ASP. „Mobilne jajo” ozdobione spiralą z błyszczącego sznurka i kryształków.
32. Sadowska Maria – studia w PWSSP w Łodzi; dyplom w pracowni prof. J.Narzyńskiego. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa sztalugowego, akwareli oraz malarstwa unikatowego na tkaninie. Tytuł pracy: „Nie budźcie Go ze snu...”
33. Sawka Henryk – Rysownik, satyryk, ilustrator i karykaturzysta. Z wykształcenia polonista, dzięki czemu robi mało błędów w "dymkach". Jako rysownik debiutował w roku 1984 na łamach czasopisma "itd". Jego rysunki publikowało wiele tygodników i dzienników na terenie całego kraju. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
34. Serwin Sylwia - wieczna studentka Życia. Jej jedną z wielu pasji są właśnie pisanki. Zgłębia tajniki tej mało znanej sztuki w Polsce, jaką jest własnie pisanka ażurowa, perforowana.
35. Sławińska Ewa – ukończyła Studium Relkamy i zawodowo zajmuje się głównie reklamą. Na tegoroczną aukcję przygotowała jajko z wizerunkiem jednorożca, mitycznego stworzenia, które wg. legendy dotknąć mógł jedynie człowiek o czystym sercu. Jajko osadzone jest na podstawce wykonanej z pobielonego drewna sandałowca wytoczonego w kształcie rogu jednorożca.
36. Sławińska Karina - uzyskała absolutorium na Wydziale Grafiki i Malarstwa, ASP w Łodzi i aktualnie przygotowywuje się do dyplomu w pracowniach: rzeźby i identyfikacji wizualnej. Na codzień uprawia malarstwo olejne. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Pierwsza wystawa odbyła się w 2006r. w Łodzi w Galerii Czterech Kultur. Na tegoroczną aukcję przygotowała jajko z motywem łąki, często spotykanym w jej pracach malarskich.
37. Stanilewicz Agata – studentka II roku ASP wydział Tkaniny i Ubioru. W pracy wykorzystała motyw palmy, która jest symbolem wszystkiego co wzniosłe i szlachetn - wedle wierzeń ludowych poświęcone palmy mają właściwości zabezpieczające przed nieszczęściami.
38. Tarasin Jan – studiował malarstwo w ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Zbigniewa Pronaszki. W 1963-67 uczył na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. W 1967 przeniósł się do Warszawy, w 1974 podjął pracę pedagogiczną na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. W 1987-90 był rektorem tej uczelni. W 1976 otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida, w 1984 Nagrodę im. Jana Cybisa.; Nagroda na MB Sztuki w San Marino 1965. Równolegle z malarstwem zajmuje się rysunkiem i grafiką - do lat 60. litografią, od 1974 serigrafią.
39. Wojaczek Remigiusz - absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, aktualnie student Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Ma za sobą kilka wystaw indywidualnych w kraju i za granicą: Łódź, Łęczyca, Penzlin, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Został uhonorowany kilkoma nagrodami, do których odnosi się z rezerwą. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych.
40. Zabrocki Marek – po raz kolejny prezentuje zegar. Art. Deco jest inspiracją dla tegorocznej pracy.
41. Zegadło–Kubera Agata - Studia na ASP w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom w 2001 roku w Pracowni Wklęsłodruku prof. Krzysztofa Wawrzyniaka, aneks malarski w Pracowni Rysunku i Malarstwa prof. Marka Wagnera. Aktualnie zajmuje się grafiką, malarstwem na płótnie i szkle, oraz współczesnymi technikami witrażowymi. Tytuł pracy: „Przenikanie”
42. Żyniewicz Karolina - urodzona 13.10.1984r w Skierniewicach, obecnie studentka IIIr. WEW ASP w Łodzi. Formy wypowiedzi artystycznej: rzeźba, obiekt, instalacja.

Obrazy i rzeźby:

46. Cieszko Izabela – absolwentka ASP w Łodzi dyplom w 2003 r. Asystent w Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych prof. M. Wagnera i ad. B. Wajberga. Niestety w tym roku niechcący potłukła swoje jajo, w zamian na aukcję przeznacza Lukrecję - miniaturę graficzną wykonaną w technice sitodruku, z nadzieją że komuś się spodoba. Wesołych Świąt!
47. Garboliński Wiesław - absolwent krakowskiej ASP oraz Instytutu Malarstwa, Rzeźby i Architektury w Leningradzie, artysta malarz, pedagog; na stałe związany z Łodzią od 1957 roku. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych oraz licznych i cenionych dzieł znajdujących się w znaczących kolekcjach muzealnych w kraju i na świecie. Na stałe wpisał się do historii sztuki jako jeden z czołowych przedstawicieli grupy realistów - nurtu znanego jako "łódzka szkoła realizmu".
48. Grabarek Gołowin Stanisław Bogusław – ukończył PWSSP w Łodzi w pracowni malarstwa m.in. Lecha Kunki. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, grafiki i rysunku. Jego obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. w USA, Niemczech, Francji, Szwecji, Hiszpanii.
49. Waiberg Bogdan – rzeźbiarz, pedagog ASP w Łodzi.

Bez zdjęcia:

50. Mleczko Andrzej - Studiował na Wydziale Architektury w Krakowie. Od 1971 roku rozpoczął współpracę z pismami polskimi i zagranicznymi, gdzie opublikował już ponad 10000 swoich grafik i rysunków. Wystawiał swoje prace na 134 wystawach indywidualnych w Polsce i 21 za granicą. Równocześnie zajmuje się grafiką warsztatową, plakatem, ilustracją książkową, rysunkiem, malarstwem, a także sporadycznie scenografii.

Limeryk o niewymiarowej pisance:

raz jeden gość ze stanu Ohio
do malowania jaj się najął...
myślał, że będą tylko kurze
a tu już rok (a nawet dłużej)
maluje jedno – strusie jajo...


Andrzej Maculewicz
Wiosna 2007