CHARYTATYWNA AUKCJA
"MALOWANE NADZIEJĄ" 2010


FOTOREPORTAŻ Z AUKCJI
Aukcja w hotelu
andel's hotel
29 marca 2010

Takiej aukcji jeszcze nie było

„Pamiętna wiosno .....kto cię widział wtenczas w naszym kraju [...]
O wiosno! kto cię widział, jak byłaś kwitnąca
Zbożami i trawami, a ludźmi błyszcząca,
Obfita we zdarzenia, nadzieją brzemienna!
Ja ciebie dotąd widzę, piękna maro senna!”

Tak pisał Adam Mickiewicz w IX Księdze „Pana Tadeusza”. Ja chociaż ani nie jestem urodzony w niewoli, ani okuty w powiciu, to tak jak wieszcz „tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu”. A konkretniej jeden wyjątkowy wiosenny wieczór 29 marca AD 2010: wspaniała sala, wytwornie wystrojeni goście, impresje jazzowe na saksofon z akompaniamentem i ....Janusz Wiśnioch wypowiadający słowa – „proszę Państwa rozpoczynamy kolejną edycję charytatywnej aukcji Malowane Nadzieją”. No i się zaczęło. Pod aukcyjny młotek poszło (nie dosłownie oczywiście) 60 pisanek wykonanych przez bardzo znanych i bardzo dobrze zapowiadających się artystów. Alfred Hitchcock zalecał, żeby „film zaczynał się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie ma stale rosnąć”. Zgodnie z jego sugestią rozpoczęliśmy od pracy Magdaleny Abakanowicz. Przedstawianie tej pani zgromadzonym gościom było jedynie czystą formalnością wynikającą ze scenariusza licytacji, a kwota 2200 zł potwierdzeniem wielkiej klasy zarówno artystki jak i nabywcy. Studenci łódzkiej ASP mieli okazję uczyć się od najlepszych i przekonać się, że wiele pracy przed nimi – licytacja pisanki Jacka Bąkowskiego zakończyła się na 300 zł. I tak już było do końca, jedne prace osiągały niebotyczne ceny: Jan Kanty Pawluśkiewicz – 4800 zł, Stasys – 3600 zł, „ażurek” Sylwii Serwin i „Ostatnia Wieczerza” Heleny Strzyż-Garbolińskiej po 3 tys., J.L.Stanecki za 2,5 tys, M.Golla i A.Mleczko za 2100 zł, a inne można było nabyć za o wiele niższą cenę. Trzeba jednak przyznać, że było to trudne, bo tanich pisanek było mało i jeśli ktoś z gości nie zabrał większej gotówki wyszedł z pustymi rękami. Poziom tegorocznej aukcji był naprawdę niezwykle wysoki – ceny aż 29 pisanek przekroczyły 1000 zł !

Na aukcji można też było nabyć obrazy. Najwięcej emocji przyniosła licytacja „Maków” Kariny Sławińskiej. Nabywca tego obrazu uszczuplił swój portfel o 6200 zł. Pani Maria Kaczyńska, która objęła aukcję honorowym patronatem przekazała w darze wieczne pióro z autografem (1500 zł) oraz wizytownik z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego (700 zł). Łącznie zabrano rekordową kwotę ponad 83 tys. złotych (w roku ubiegłym niewiele ponad 50 tys.)

Nikt się nie spodziewał tak wielkiego sukcesu. Jak widać Łódź dobrze sobie radzi na falach światowego kryzysu. Dla większości kupujących ważniejsze jednak od tego, co licytują było to, na co są zbierane pieniądze. Podobnie jak w latach ubiegłych zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wakacje dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej (zob. www.niesprawni.pl )

Tak udanej aukcji jeszcze w historii nie było, ale to jest zasługą przede wszystkim licznie przybyłych gości, wśród których byli zarówno przedstawiciele firm (Stacja Nowa Gdynia, Skamex, Fundacja Dbam o Zdrowie, Schimar, JWJ tex, Serwis Zabrocki, Scorpio, Orange-Kordal) jak i osoby prywatne. Podziękowania należą się oczywiście artystom za tak pięknie wykonane prace oraz tym wszystkim, którzy na wspólny sukces ciężko pracowali na długo przed rozpoczęciem wystawy i aukcji: A4-Studio, Aksikon, Arden, Art Gallery Jachimek, Kwiat-Serwis, Profesja Druk, RaDruk, Strusik – Hodowla Strusi Afrykańskich. Na sam koniec pozostawiłem słowa wdzięczności dla dyrekcji Manufaktury i Hotelu Andel’s Łódź - miejsc, które tak gościnnie przyjęły nas w swoje progi. Było nam u was tak dobrze, że nie wiem, czy w przyszłym roku, na jubileuszową X edycję „Malowania Nadzieją” też się do Was nie wprosimy ;-) Oj, będzie się działo !

Ks. Piotr Kosmala
Nieoficjalny Duszpasterz
Hodowców Strusi

  [zdjęcia: Michał Walczak - http://foto.resume.pl ]


Pomóc niepełnosprawnym można też w zupełnie inny sposób przekazując 1 % swojego podatku: wystarczy wpisać w swoim zeznaniu podatkowym nazwę Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej oraz numer KRS 0000143115. O tym jak wykorzystujemy przekazane nam środki można zobaczyć na www.niesprawni.pl